Co należy wiedzieć o dotacjach?

Program dopłat do instalacji fotowoltaicznych Mój Prąd 2021 wzbudza duże zainteresowanie. I nie ma w tym nic dziwnego, gdyż dzięki niemu można zamontować panele słoneczne w naprawdę atrakcyjnej cenie. A nikogo nie trzeba przekonywać, iż ten sposób pozyskiwania energii jest nie tylko bardzo ekologiczny, ale też opłacalny finansowo. Dlatego też najnowsza edycja programu pod nazwą Mój Prąd 3.0 na pewno będzie cieszyć się dużą popularnością. Co należy o niej wiedzieć?

Kto może skorzystać z programu?

1 lipiec 2021 to data rozpoczęcia przyjmowania wniosków na najnowszy program związany z dofinansowaniem fotowoltaiki – tak ogłosił NFOŚiGW. Mój Prąd 3.0 skierowany jest do osób fizycznych, które mają podpisana umowę z zakładem energetycznym i wytwarzają energię jedynie na własne potrzeby.

Do programu mogą być zgłoszone instalacje powstałe po 31 stycznia 2020 roku – czyli jest to doskonała opcja nie tylko dla osób, które już posiadają panele słoneczne, ale także dla tych, które dopiero rozważają taką opcję. Tak duży zakres datowy wynika z tego, iż główną ideą programu jest wsparcie jak największej ilości osób decydujących się na panele fotowoltaiczne. 

Jakie będzie dofinansowanie?

O popularności programu Mój Prąd decyduje przede wszystkim spora dotacja, którą można uzyskać na dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej. Obecna edycja także to umożliwia. Jak wysoka będzie dotacja? Mój Prąd 2021 nie ma jeszcze oficjalnej kwoty dofinansowania. Jednak będzie on uzależniony od zakresu rzeczowego inwestycji. Co to oznacza w praktyce? Otóż jeżeli inwestycja będzie obejmować zarówno fotowoltaikę, jak i magazyn energii, to kwota dofinansowania może być zdecydowanie wyższa. Jednak wszystkie szczegóły dotyczące konkretne kwoty będą zawarte w szczegółowym regulaminie programu. 

Tegoroczna edycja programu Mój Prąd 3.0 ma się charakteryzować poszerzonym zakresem wspieranych inwestycji. Wśród nich mają znaleźć się przydomowe ładowarki do elektrycznych aut czy systemy do inteligentnego zarządzania domową energią. To wszystko sprawia, iż oferta może być skierowana do większej ilości osób.