Czego nie wolno wysyłać w paczkach międzynarodowych

Paczki międzynarodowe to jedna z podstawowych usług firm kurierskich. I trudno się temu dziwić, gdyż to właśnie ten rodzaj paczek cieszy się coraz większym zainteresowaniem klientów. Powodów takiego stanu rzeczy jest co najmniej kilka – od współprac międzynarodowych, poprzez sprzedaż zagraniczną, aż po wysyłki całkowicie prywatne.

Jednak decydując się na przesyłki kurierskie zagraniczne trzeba pamiętać o tym, iż nie wszystko można wysłać w ten sposób. Obowiązuje tak zwana lista przedmiotów zakazanych, która określa, czego do takiej paczki nie można zapakować. Co należy wiedzieć o takiej paczce? Oto podstawowe informacje.

Podstawowe zasady tworzenia listy

Wysyłki zagraniczne – bez względu na ich rodzaj – są realizowane według ściśle określonych zasad. Jedną z nich jest tak zwana lista przedmiotów zakazanych, która określa, jakie przedmioty nie mogą być zapakowane do takiej paczki. Są to przepisy ogólne, które dotyczą wszystkich firm kurierskich. Co to oznacza w praktyce?

Otóż istnieje z góry narzucona lista, na której znajdują się przedmioty o bezwzględnym zakazie transportowania. Dodatkowo firmy kurierskie tworzą wewnętrzne regulaminy, które także określają, czego nie mogą zawierać paczki międzynarodowe. W tym przypadku lista może być bardziej obszerna niż ta ogólnie obowiązująca. 

Przedmioty zakazane w przesyłkach międzynarodowych

Paczki międzynarodowe muszą być transportowane według obowiązującego prawa, które określa listę przedmiotów zakazanych. Wśród nich znajdują się przede wszystkim przedmioty nielegalne i niebezpieczne. Te najważniejsze to: broń, alkohol, narkotyki, dzieła sztuki, substancje niebezpieczne, szczątki ludzkie lub zwierzęce, środki pirotechniczne i łatwopalne i wiele innych. Niektóre firmy nie przyjmują do wysyłki także gotówki lub kart płatniczych. Szczegółowa lista z tymi przedmiotami jest ogólnie dostępna.

Przesyłki zagraniczne umożliwiają szybki i bezproblemowy transport. Jednak decydując się na taką formę wysyłki trzeba przestrzegać obowiązującego prawa w zakresie przedmiotów zakazanych.