Czym dokładnie jest lutowanie?

Proces lutowania jest wykorzystywany dość powszechnie, a zatem wpływa znacząco na nasze życie. Jakkolwiek jednak sporo osób przynajmniej mniej więcej wie na czym ów proces polega, to mimo wszystko raczej nie umie dokładnie tego procesu opisać, a już tym bardziej wskazać popularnych spoiw lutowniczych.

Tymczasem często towarzyszą nam one na co dzień i to w produktach, w których niektórzy nie spodziewaliby się ich znaleźć. Srebro lutownicze znajduje zastosowanie w wielu branżach, ale najlepiej znane jest z wykorzystania w branży biżuteryjnej. Czym charakteryzuje się lut srebrny? W jakich rodzajach występuje srebro do lutowania? I czym dokładnie jest lutowanie?

Proces lutowania – na czym polega?

Lutowanie jest procesem polegającym na trwałym łączeniu ze sobą metalowych elementów. Wielu osobom proces ten przypomina spawanie, jednak różnica jest znacząca. W procesie lutowania łączy się elementy przy pomocy spoiwa – lutu.

Lut jest zaś materiałem o temperaturze topnienia mniejszej niż temperatura topnienia łączonych elementów. Lut srebrny to jeden z możliwych materiałów lutowniczych, będący doskonałym spoiwem. Co o tym decyduje? 

Rodzaje i zastosowanie lutu srebrnego

Lut do srebra wykorzystywany jest – jak już wspomniano we wstępie – przede wszystkim w branży biżuteryjnej, ale nie tylko. O jego popularności decyduje wiele zalet, jakie lut srebrny posiada. Przede wszystkim jest to materiał bardzo odporny i wytrzymały – na zmęczenie, ścinanie i wysoką udarność. Luty srebrne są też odporne na działanie kwasów i zasad, a przy tym odpowiednie do stosowania przy wielu rodzajach metali oraz stopów. Z niemal wszystkimi radzą sobie tak samo dobrze. Mogą zatem stanowić idealny materiał do ich łączenia.