Jak uzyskać dotacje z programu Mój Prąd?

Na początku lipca 2021 roku rozpocznie się nabór wniosków w ramach programu oferującego dotacje na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych – tak ogłosił NFOŚiGW. Mój Prąd w wersji 3.0 na pewno będzie cieszył się dużym zainteresowaniem. Dlaczego? Otóż Polacy polubili ekologiczne i korzystne finansowo rozwiązania w postaci fotowoltaiki, a niemałe dotacje na pewno ułatwiają decyzję o ich montażu. Jakie są główne wyznaczniki programu Mój Prąd 2021? Oto podstawowe informacje.

Dotacja – komu przysługuje?

Mój Prąd 3.0 to program przeznaczony dla osób, które:

  • zainstalowały instalacje fotowoltaiczne przed uruchomieniem najnowszej edycji programu;
  • wytwarzają energię na własne potrzeby;
  • mają podpisaną odpowiednią umowę z zakładem energetycznym;
  • posiadają instalacje o mocy od 2 do 10 kW.

I co warte podkreślenia – dofinansowanie będzie przyznawane tym osobom, które posiadają już zakończone inwestycje, a ich instalacje są podłączone do sieci dystrybucyjnej.

Co obejmuje program Mój Prąd?

Dotacja na Mój Prąd 2021 będzie obejmować przede wszystkim instalacje fotowoltaiczne. Ale nie tylko. W ramach rozwoju programu NFOŚiGW zakłada, iż dofinansowanie będzie można uzyskać także na punkty ładowania elektrycznych samochodów, magazyny ciepła bądź chłodu oraz systemy inteligentnego zarządzania energią. Jednak ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły, a wszystkie szczegółowe informacje będą zawarte w regulaminie programu.

Mówiąc o programie Mój Prąd 3.0 trzeba też wspomnieć o wysokości dotacji. Obecnie jej wysokość nie jest jeszcze znana, ale ministerstwo chce, aby była ona uzależniona od rzeczowego zakresu inwestycji. W praktyce oznacza to, iż jednoczesna inwestycja w fotowoltaikę i magazyn energii może wiązać się z wyższym dofinansowaniem. Takie zasady mają jeszcze bardziej podnieść poziom inwestycji w ekologiczne rozwiązania.