Materiały niezbędne do lutowania

Lut to stop metalu, przeznaczony do lutowania. Jest to proces polegający na trwałym łączeniu metalowych elementów – wykonanych z tego samego metalu lub z różnych metali. Lutowie, czyli spoiwo lutownicze, może być różne – wykorzystywane jest w tym celu między innymi srebro lutownicze. Czym wyróżnia się srebro do lutowania? Jakie cechy szczególne i zalety ma lut srebrny?

Lut do srebra – rodzaje 

Istnieją różne materiały do lutowania – można zdecydować się na taki, do którego ktoś ma akurat w danej chwili dostęp, albo który najlepiej będzie odpowiadał potrzebom konkretnego przypadku. Srebro lutownicze jest jednym z takich materiałów – dość popularnym, przy czym dzieli się jeszcze na podgrupy. Wyróżniamy luty twarde (czyli takie o których konieczne jest wykorzystanie fachowych narzędzi), posiadające niską, średnią lub wysoką zawartość srebra. 

Lut twardy – zalety

Luty wykonane ze srebra znajdują zastosowanie w wielu miejscach. Są wyjątkowo często wykorzystywane w branży biżuteryjnej. Pojawiają się w wielu wersjach – cienkiego drutu, czy też na przykład pasty lutowniczej. Skąd tak duże zainteresowanie właśnie taką odmianą spoiwa lutowniczego? Jest to skutek licznych zalet, jakie ono posiada.

Luty srebrne mają po prostu doskonałe właściwości lutownicze. Są odporne, wytrzymałe, posiadają dobrą zwilżalność, a przy tym nadają się do łączenia wielu różnych, metalowych elementów. Świetnie radzą sobie z różnymi metalami i stopami. Oczywiście, nie nadają się do wszystkich, jednak do większości z nich okazują się idealne!