Podstawowe informacje o dotacjach

Instalacje fotowoltaiczne cieszą się sporym zainteresowaniem. A w ramach zwiększania inwestycji na takie projekty powstał program Mój Prąd 2021, którego celem jest dofinansowanie proekologicznych rozwiązań energetycznych. Nabór wniosków na najnowszą edycję rozpocznie się w lipcu 2021 roku – tak ogłosił NFOŚiGW. Mój Prąd w wersji 3.0 będzie bardzo podobny do poprzednich edycji i jednocześnie wzbogacony o nowe rozwiązania.

Program Mój Prąd –  jakie są warunki?

Mój Prąd 3.0 – tak jak i poprzednie edycje – zakłada dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznych. Jak podało ministerstwo tegoroczna edycja jest skierowana do osób, które:

  • mają instalację mieszczącą się w przedziale od 2 do 10 kW;
  • zainstalowały instalacje przed uruchomienie nowego naboru;
  • mają instalacje zakończone i podłączone do sieci dystrybucyjnej.

I co ważne – Mój Prąd 2021 jest przeznaczony dla osób fizycznych, które wytwarzają energię jedynie na własny użytek.

Jaka może być wysokość dotacji?

Dotacja na Mój Prąd 2021 – jej zakres i wysokość – nie jest jeszcze znana. Jednak ze wstępnych ustaleń wynika, iż ministerstwo będzie promować zwłaszcza inwestycje złożone. W praktyce oznacza to, iż osoba inwestująca jednocześnie w fotowoltaikę i magazyn energii może liczyć na większą dotację niż osoba montująca jedynie panele słoneczne. Zatem w tej edycji programu Mój Prąd 2021 warto postawić na kompleksowość.

A jakie są nowości w programie Mój prąd 2021? Tutaj warto wspomnieć przede wszystkim o rozszerzeniu ekorozwiązań, które będą mogły być dofinansowane. Plan zakłada, iż dofinansowane będą nie tylko inwestycje fotowoltaiczne, ale także inteligentne systemy zarządzania energią, magazyny ciepła czy stacje ładujące elektryczne auta. Inna nowością jest to, iż środki na dotacje mają w głównej mierze pochodzić z Unii Europejskiej. Jednak ostateczne warunki programu zostaną zawarte w szczegółowym regulaminie.